Grafik Tasarımın Doğru ve Yanlışları

Grafik Tasarımın Doğru ve Yanlışları

Grafik tasarım profesyonel bir yaratma alanı olarak bilinse de pek çok insan program öğrenerek tasarımcı olabileceğini düşünür. Ancak grafik ve tasarım konularında uzmanlaşmak sadece bir programın kısa yollarını öğrenerek ortaya tasarım çıkarmak kadar kolay değildir. Profesyonel çalışmalar ve herkesin takdirini toplayacak işler için mutlaka doğru ve yanlış uygulamalara dikkat edilmesi gerekir.

Tasarım ajansında çalışan bir grafiker ya da kendi işini yapan bir freelancerın en sık düştüğü hatalar ve mutlaka yapması gereken doğruları derledik. Siz de tasarımınız herkesçe beğenilsin istiyorsanız bu konuyu dikkatle incelemelisiniz!

Grafik Tasarım ve Bilinmesi Gerekenler

Tasarım yaparken mutlaka bilmeniz gerekenler aşağıda sizi bekliyor!

Karmaşadan Uzak Durun

Tasarım çalışmalarınızın en dikkat çeken noktalarından bir tanesi karmaşadan uzak durmanız olmalı. Çünkü pek çok tasarımcı karmaşık tasarımların kullanıcı ilgisini daha çok çekeceğini düşünür. Bu da anlamsız ve içinden çıkılamaz bir durumu yansıtır. Siz de bir tasarımcı üstelik başarılı bir tasarımcı olmayı arzu ediyorsanız mutlaka sade ve anlaşılır işlere imza atmalısınız. Ama sadeliği yakalayayım derken de sıradanlığa kaçmamalısınız!

Font Seçiminde Abartıya Kaçmayın

Tasarımın en önemli kısımlarından bir tanesi yazılardır. Görsellerin üzerine eklenen ve genellikle ana mesajı aktarmak için tercih edilen yazılar için font seçiminizde farklı olmayı denemelisiniz. Ama farklılık okunaksız, Türkçe karakteri olmayan ve kullanıcıyı yoran seçenekler olmamalı. Çünkü grafik tasarım insanları yormayı değil onların ilgisini çekmeyi hedefler. Bu noktada kaliteli bir tasarımın çarpıcı yanı fontlarda doğru seçimler olacaktır.

Boyutları İyi Belirleyin

Tasarım sektörünün en sık duyulan cümlelerinden biri olan ‘Bi tık büyütebilir miyiz?’ duymak istemiyorsanız ideal boyutları belirlemelisiniz. Aksi takdirde revize dosyaları çoğaldıkça çoğalır. Yaptığınız tasarım sizin için işkenceye dönüşebilir. Peki, bu sorunu çözmenin yolu nedir?

Müşteri beklentilerini iyi belirlemek ve grafik tasarımın kabul gören kurallarını uygulamak. Basit ama bir o kadar da can alıcı detayları dikkate aldığınız sürece müşterinizden ‘Bi tık büyütebilir miyiz?’ cümlesini değil övgü dolu sözleri duyabileceksiniz.

Dosyaları Saklayın

Müşterinize gönderdiğiniz ve onay alan çalışma birkaç gün sonra farklı bir taleple size geri gelebilir. Sürekli çalıştığınız ya da değer verdiğiniz müşteriniz için yapacağınız revizede zaman kazanmak adına bütün dosya formatlarını saklayın. Aksi takdirde çalışmayı baştan yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu size sadece zaman değil ciddi bir efor kaybı anlamına da gelecek.

Aceleci Davranmayın

Grafik tasarım alanında başarı yakalamak isteyen hemen herkesin projeleri hızla bitirip kurtulmak istediği bilinir. Ama hızlı ve pratik çözümler sunmak ile acele etmek arasında çok ciddi fark var. Acele etmek tasarımın kalitesiz ve kusurlu olmasına neden olur. Üstelik acele edip zaman kazanmak isterken ekstra revizelerle uğraşmak önemli bir zaman kaybını beraberinde getirir.

Tüm bu adımları dikkatlice ele almak size kusursuz bir tasarım performansı sunar.

Grafik Tasarım, Tasarım, Web Tasarım,Grafik Tasarımın Doğru ve Yanlışları, Grafik Tasarım ve Bilinmesi Gerekenler